Gdzie przedsiębiorca prowadzi działalność – adresy przedsiębiorcy (2024)

Adres jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG

Adres do doręczeń, stałe miejsce wykonywania działalności

Jako przedsiębiorca podlegający rejestracji w CEIDG musisz zgłosić do rejestru przede wszystkim adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym będziesz odbierał korespondencję dotyczącą twojej działalności gospodarczej.

Jeśli prowadzisz działalność w stałym miejscu zgłoś do CEIDG również adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce prowadzenia działalności może być określone poprzez adres (nazwę ulicy, numer budynku, mieszkania); możesz też wykonywać ją w nietypowym miejscu, np. może to być pawilon nr X w przejściu podziemnym pod ulicą Y na wysokości budynku o numerze Z. Wówczas musisz opisać to nietypowe miejsce.

Uwaga! Jeśli oprócz głównego miejsca prowadzenia działalności, twoja firma ma także dodatkowe stałe miejsca, w których działa (oddziały, filie), zgłoś je również do CEIDG.

Jeśli twoja działalność będzie się wiązać z częstymi zmianami miejsca jej wykonywania (usługi u klienta) lub będzie miała charakter mobilny, nie musisz wskazywać adresu stałego miejsca wykonywania działalności – we wniosku o wpis do CEIDG zaznacz w takim wypadku „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Jedynym wpisanym adresem może być twój adres do doręczeń (nie musi to być twój prywatny adres zamieszkania).

Przeczytaj, jak złożyć wniosek o wpis działalności gospodarczej do CEIDG.

Działalność gospodarcza w miejscu zamieszkania

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania?

Możesz na ten cel przeznaczyć całe mieszkanie albo tylko jego część – na przykład pokój.

Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie wtedy, gdy posiadany lokal – jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie – służy tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym.

W sytuacji, gdy pomieszczenie jest wykorzystywane na cele prywatne, a jedynie dodatkowo używane jest w prowadzonej działalności gospodarczej, musisz określić jaka jego część faktycznie służy prowadzonej działalności gospodarczej i wówczas możesz w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki (na przykład na czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie) do kosztów podatkowych.

Przeczytaj interpretację podatkową.

Obowiązkowy tytuł prawny

Jako przedsiębiorca musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchom*ości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchom*ości może być:

  • prawo własności (współwłasności) nieruchom*ości lub lokalu mieszkalnego
  • prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  • dzierżawa
  • najem
  • użyczenie.

Dokumentem potwierdzającym posiadanie takiego tytułu prawnego może być:

  • umowa sprzedaży (w formie aktu notarialnego)
  • wypis z księgi wieczystej
  • akt własności ziemi
  • decyzja administracyjna
  • umowa w formie pisemnej: dzierżawy, najmu lub użyczenia.

Takiego dokumentu nie musisz dołączać do wniosku o wpis do CEIDG. O jego przedstawienie może cię jednak poprosić minister właściwy do spraw gospodarki, prowadzący rejestr CEIDG. W takim wypadku, jeżeli w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, nie przedstawisz tytułu prawnego do nieruchom*ości albo nie zmienisz odpowiednio wpisu w CEIDG, możesz zostać wykreślony z rejestru przedsiębiorców.

Pamiętaj też, że jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w cudzym lokalu, na przykład w wynajętym mieszkaniu, musisz mieć na to zgodę jego właściciela.

Uwaga! Jeżeli jako miejsce wykonywania działalności wskażesz lokal, do którego nie masz tytułu prawnego albo jego właściciel nie wyraził zgody na prowadzenie w nim działalności, może to być podstawą nie tylko do wykreślenia twojego wpisu z CEIDG, ale też problemów z rejestracją VAT. Urząd skarbowy może też zakwestionować wszystkie wydatki poniesione w związku z bezprawnym użytkowaniem lokalu na potrzeby prowadzonej działalności.

Nieodpłatne udostępnienie lokalu

Jeżeli ktoś z twojej najbliższej rodziny nieodpłatnie udostępnia ci lokal dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, nie nakłada to na ciebie dodatkowych obowiązków.

Za członka najbliższej rodziny są uważane osoby wymienione jako I i II grupa podatkowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, czyli:

  • małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
  • zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Jeżeli otrzymujesz prawo do nieodpłatnego wykorzystywania lokalu na cele prowadzonej działalności gospodarczej od osoby niespokrewnionej, na przykład koleżanki – prawo podatkowe traktuje twoją oszczędność jako przychód z działalności gospodarczej.

Musisz oszacować wartość takiej umowy – to znaczy ile należałoby zapłacić, gdyby lokal miał być wynajęty. Ta kwota stanowi twój przychód i podlega opodatkowaniu.

Jaki adres wskazywać na rachunku i fakturze?

Na fakturze powinien być podawany adres siedziby działalności gospodarczej podatnika zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym na formularzu VAT-R.

W przypadku osób fizycznych będzie to zatem adres zamieszkania.

Jeżeli jednak osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (wskazane w zgłoszeniu dla potrzeb identyfikacji podatkowej), na fakturze powinien być podawany adres stałego miejsca prowadzenia działalności.

Przeczytaj interpretację podatkową.

Brak stałego miejsca wykonywania działalności a PIT

Nie masz stałego miejsca wykonywania działalności? W takim przypadku do celów podatkowych przyjęty zostanie twój adres zamieszkania. Oznacza to, że PIT oraz miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy złożysz do urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania.

Ważnym punktem w rejestracji działalności w CEIDG jest wskazanie miejsca przechowywania dokumentów. Adres ten może być inny niż adres prowadzenia działalności, czy siedziby biura rachunkowego – dokumentacja może być przechowywana np. w oddziale biura rachunkowego.

Zmiana adresu w CEIDG

W przypadku CEIDG zmiana miejsca prowadzenia działalności jest bardzo prosta. Wystarczy dokonać odpowiednich zmian we wpisie do CEIDG. Zmiana jest bezpłatna.

Przeczytaj, jak zgłosić do CEIDG zmianę adresu

Adres spółki cywilnej

Przedsiębiorcy wykonujący wspólnie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, muszą określić adres prowadzenia tej wspólnej działalności. Adres siedziby – a więc wskazanie poza miejscowością także ulicy, numeru domu czy lokalu – trzeba wpisać na druku RG-OP, który składasz do urzędu statystycznego, by spółka cywilna otrzymała numer REGON.

Jaki adres wskazywać na rachunku i fakturze?

Na fakturze powinien być podawany adres siedziby działalności gospodarczej podatnika zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym na formularzu VAT-R. W przypadku spółki cywilnej będzie to adres jej siedziby.

Adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej

Adres ten może być inny niż adres siedziby spółki, czy siedziby biura rachunkowego – dokumentacja może być przechowywana np. w oddziale biura rachunkowego.

Zmiana adresu spółki cywilnej

Zmianę adresu spółki cywilnej zgłoś do urzędu statystycznego przez Internet albo składając do urzędu papierowy wniosek na formularzu RG-OP.

Przeczytaj, jak zaktualizować dane spółki cywilnej w rejestrze REGON.

Adres spółki handlowej wpisanej do KRS

Chcesz założyć działalność gospodarczą w formie spółki handlowej? W takim przypadku konieczne będzie określenie jej siedziby. Jest nią miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający.

Adres spółki informuje konkretnie o lokalizacji danego budynku czy lokalu. Jest to konkretny adres w danej miejscowości (ulica, numer budynku/lokalu – np. ul. Kwiatowa 40, 80-690 Gdańsk).

Siedziba spółki to dana miejscowość (w przykładzie wyżej - Gdańsk).

Adres miejsca prowadzenia działalności

W przypadku spółek rejestrowanych w KRS musisz jeszcze podać adres miejsca prowadzenia działalności, jeśli jest inny niż adres siedziby. Takimi miejscami będą np. hurtownie, czy magazyny.

Jaki adres wskazywać na rachunku i fakturze?

Na fakturze powinien być podawany adres siedziby działalności gospodarczej podatnika zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym na formularzu VAT-R. W przypadku spółek KRS będzie to adres ich siedziby.

Adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej

Adres ten może być inny niż adres prowadzenia działalności, czy siedziby biura rachunkowego – dokumentacja może być przechowywana np. w oddziale biura rachunkowego.

Zmiana adresu spółki handlowej

Zmiana adresu nie zawsze oznacza zmianę siedziby – spółka może zmienić adres w ramach tej samej miejscowości. Zmieniając adres lub siedzibę należy zaktualizować dane spółki w KRS.

Przeczytaj, jak zgłosić zmianę adresu spółki handlowej do KRS.

Gdzie przedsiębiorca prowadzi działalność – adresy przedsiębiorcy (2024)

FAQs

Gdzie przedsiębiorca prowadzi działalność – adresy przedsiębiorcy? ›

Jeśli prowadzisz działalność w stałym miejscu zgłoś do CEIDG również adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce prowadzenia działalności może być określone poprzez adres (nazwę ulicy, numer budynku, mieszkania); możesz też wykonywać ją w nietypowym miejscu, np.

Czy siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności oznacza to samo? ›

Na wstępie należy zdać sobie sprawę z tego, że siedziba przedsiębiorstwa nie musi być tym samym co miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

Jaki adres prowadzenia działalności gospodarczej? ›

W przypadku osób fizycznych powinien to być, co do zasady, adres zamieszkania. Jednak w sytuacji, gdy osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada główne miejsce prowadzenia działalności, w fakturze powinien być podawany adres głównego miejsca prowadzenia działalności.

Jak sprawdzić miejsce prowadzenia działalności? ›

W wyszukiwarce KRS znajdziesz podstawowe informacje o interesującej cię firmie: adres, formę działalności, numery identyfikacyjne, datę wpisu lub wykreślenia. Zobaczysz także historię wpisu, która pokazuje najważniejsze zmiany w firmie.

Czy trzeba podawać adres prowadzenia działalności? ›

Jak mówi prawo podatkowe, na każdej fakturze musi widnieć informacja o adresie firmy. Jeżeli więc przedsiębiorca nie posiada stałego adresu wykonywania działalności, w dokumencie tym należy podać adres zamieszkania. Ważne, aby był to taki sam adres jak ten wskazany podczas rejestracji w CEIDG oraz w formularzu VAT-R.

Czy można prowadzić działalność bez adresu? ›

Co do zasady, przepisy nie zabraniają przedsiębiorcy prowadzenia działalności bez stałej siedziby firmy. Warto jednak pamiętać, że taki stan rzeczy może być pewnym ograniczeniem. Jest tak w szczególności w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce pozyskiwać partnerów biznesowych.

Czy adres firmy musi być taki sam jak zameldowania? ›

Adres zameldowania nie występuje w przepisach jako ten, którym musisz lub powinieneś się posługiwać. Co więcej, siedziba Twojej firmy wcale nie musi być powiązana ani z miejscem zameldowania ani Twojego zamieszkania. Jako adres do doręczeń możesz wskazać wirtualne biuro.

Jaki urząd skarbowy miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności? ›

Podsumowując obecnie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą rozliczają się w jednym urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (Uwaga: nie zameldowania a faktycznego zamieszkania czyli miejscowość, w której osoba fizyczna przebywa z zamiarem stałego pobytu).

Czy przedsiębiorca ma siedzibę? ›

Siedziba firmy jest zdefiniowanym miejscem stałego prowadzenia danej działalności. Przedsiębiorca ma oczywiście możliwość zmiany takiej siedziby, choć będzie to wymagało wprowadzenia zmian w CEIDG albo KRS.

Czy działalność jednoosobowa musi mieć siedzibe? ›

Brak stałego miejsca wykonywania działalności a PIT

Nie masz stałego miejsca wykonywania działalności? W takim przypadku do celów podatkowych przyjęty zostanie twój adres zamieszkania. Oznacza to, że PIT oraz miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy złożysz do urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania.

Czy urząd skarbowy sprawdza miejsce prowadzenia działalności? ›

Warto pamiętać, że jako osoba zakładająca działalność gospodarczą w dokumentach możesz podać jakikolwiek adres prowadzenia firmy. To kolejny powód, dla którego inspektorzy z urzędu skarbowego sprawdzają, czy pod wskazanym w dokumentach adresem faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Jaki adres na fakturze zamieszkania czy prowadzenia działalności? ›

Przyjmuje się, że na fakturze należy wskazać adres zamieszkania przedsiębiorcy. Jeżeli jednak taki przedsiębiorca posiada główne miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wskazane w CEIDG, to na fakturze powinien być podawany adres głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy można założyć działalność gospodarczą bez zameldowania? ›

Założenie działalności gospodarczej przy braku miejsca zameldowania i zamieszkania w Polsce. Brak stałego zameldowania czy zamieszkania w Polsce nie stanowi przeszkody do założenia wpisu poprzez uzyskanie go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Czy miejsce prowadzenia działalności jest równoznaczne z siedzibą firmy? ›

Adres siedziby a miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zostało już wspomniane, siedzibą firmy jest miejsce, w którym znajduje się jego zarząd. Nie musi być ono jednak równoznaczne z tym, że to właśnie w tej siedzibie obsługiwani są klienci.

Czy jako siedziba firmy może być w domu? ›

Tak, rejestracja siedziby firmy jest możliwa. Można tego dokonać we własnym mieszkaniu, wynajmowanym lokalu czy użyczonym obiekcie.

Czy urząd skarbowy sprawdza adres zamieszkania? ›

Urząd skarbowy ma dostęp do baz danych, co umożliwia mu sprawdzanie miejsc zamieszkania podatnika. W związku z tym ważne jest podanie dokładnego i aktualnego miejsca zamieszkania w zeznaniu podatkowym. Nieprawdziwe informacje mogą prowadzić do błędów w rozliczeniu i koniecznościci korekty.

Co znaczy Siedziba firmy? ›

Adres spółki handlowej wpisanej do KRS

Chcesz założyć działalność gospodarczą w formie spółki handlowej? W takim przypadku konieczne będzie określenie jej siedziby. Jest nią miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający. Adres spółki informuje konkretnie o lokalizacji danego budynku czy lokalu.

Co to znaczy siedziba? ›

Określenia – siedziba oraz adres spółki bardzo często używane są wymiennie. Jednak w sensie prawnym są to dwa różne pojęcia. Siedziba spółki to miejscowość, a więc miasto czy wieś, w której mieści się zarząd. Adres spółki to najczęściej doprecyzowanie miejsca siedziby, czyli na przykład ulica, numer domu i lokalu.

Co oznacza stałe miejsce prowadzenia działalności? ›

(sprawa C-605/12), w której stwierdzono, że stałe miejsce prowadzenia działalności oznacza miejsce, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, aby umożliwić odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego ...

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated:

Views: 6162

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.